Ława przysięgłych wybrana do procesu El Chapo w sprawie narkotyków

Ława przysięgłych została wybrana do długo oczekiwanego procesu El Chapo w sprawie handlu narkotykami i konspiracji, który rozpocznie się w przyszłym tygodniu w sali sądu federalnego na Brooklynie. W ciągu lata ponad tysiąc osób otrzymało kwestionariusze, co zapoczątkowało początek selekcji ławy przysięgłych. Tydzień rozpoczął się z polem 74 potencjalnych ławników, a w ciągu dwóch dni wybrano finałową dwunastkę. I tak to się zaczyna!

Proces wyboru ławy przysięgłych

Tego lata losowo wybrani potencjalni przysięgli zamieszkujący Wschodni Okręg Nowego Jorku otrzymali kwestionariusz. Spośród nich 74 ławników zostało poproszonych o stawienie się w sądzie w celu przeprowadzenia selekcji ławy przysięgłych metodą “voire dire”. Voir dire to moment, w którym adwokaci zawężają pulę ławników do dwunastu osób, które będą decydować w sprawie. Dziewięciu z nich zasiądzie jako oryginalna ława przysięgłych, a trzech będzie zastępcami na wypadek, gdyby coś się stało i ławnik musiał zostać usprawiedliwiony. Podczas tego procesu, potencjalni przysięgli są pytani o ich pochodzenie, przekonania, wartości, osądy, uprzedzenia, itp.

Prawnicy z każdej strony mogą wyeliminować tylu potencjalnych przysięgłych, ilu chcą “za przyczynę”, co oznacza, że ich uprzedzenia uniemożliwiłyby im sprawiedliwe osądzenie sprawy pod względem merytorycznym.Ale każda strona dostaje tylko ograniczoną liczbę “wyzywań”, które są w zasadzie przeczuciem, że przysięgły pójdzie przeciwko nim. W przypadku sprawy El Chapo, “for cause challenges” zawęziły pulę do 40 osób, a “peremptory challenges” pozwoliły prawnikom wybrać finałową dwunastkę.

Przesłuchanie El Chapo

To nie było zwykłe voir dire. Wszyscy 74 przysięgli, którzy przyszli do sądu w poniedziałek na wybór ławy przysięgłych, słyszeli o Joaquinie “El Chapo” Guzmanie lub o jednym z seriali Netflixa opartych na jego życiu, “El Chapo” i “Narcos”. Kiedy przybyli na miejsce, zobaczyli El Chapo w pełnej krasie, ubranego w ciemny garnitur, wyglądającego elegancko i uważnie, i bardzo przypominającego byłego szefa kartelu narkotykowego Sinaloa. Rząd USA zarzuca mu, że zarobił ponad 14 miliardów dolarów sprzedając narkotyki, głównie kokainę, na całym świecie.

W czasie wyzwań “dla przyczyny” każdy, kto wyraził obawę o swoje bezpieczeństwo, został uniewinniony, w tym jedna kobieta, która otwarcie płakała na korytarzu, mówiąc, że jej matka jest przerażona, że jej córka może zostać wybrana. Jeden mężczyzna został uniewinniony za to, że poprosił ochroniarza o autograf El Chapo, a inny, który powiedział, że jego ulubioną kanapką jest “El Chapo”, czyli lox, kapary i serek śmietankowy na bajglu. Tylko w Nowym Jorku!

Ława przysięgłych El Chapo

W końcu wybrano pięć kobiet i siedmiu mężczyzn. Cztery mówią po hiszpańsku, a cztery inne to imigranci z Polski, Etiopii i Azji Południowej. Co zaskakujące, kilku z nich ma powiązania z organami ścigania, w tym jeden emerytowany funkcjonariusz Departamentu Więziennictwa. Jak to się stało, że El Chapo ominął swój sprzeciw?

Będziemy musieli poczekać na film Netflixa, aby się tego dowiedzieć! Chociaż jedna z kobiet podeszła do sędziego i płakała, obawiając się, że jej sąsiedzi dowiedzą się, że jest na ławie przysięgłych, sędzia okręgu USA Brian Cogan nie uznał tego za powód do jej uniewinnienia. Ława przysięgłych nie będzie odizolowana podczas czteromiesięcznego procesu, ale będzie codziennie przewożona do sądu przez US Marshals.

W tym, co okaże się być procesem o wysoką stawkę i dramaturgię, bądźcie z nami w przyszłym tygodniu, gdy rozpocznie się proces kryminalny stulecia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *