Gliniarze mogą mieć wykrywacz kłamstw do raportów policyjnych

Ach, poligraf – podstawa kryminałów. Oto podejrzany, pocący się, gdy tańczące igły ujawniają, czy mówi prawdę. Choć nie są one dopuszczalne jako dowód w procesie karnym, a ich dokładność pozostaje tajemnicą, pozostają one częstym motywem fikcji prawnej i faktów prawnych. Ale co by się stało, gdybyś miał jeden dla słowa pisanego?

Europejscy naukowcy uważają, że opracowali narzędzie, które może pomóc policji w identyfikacji fałszywych zeznań dotyczących napadów w stylu mugolskim, które mogłoby być również wykorzystane do eliminacji innych fałszywych zgłoszeń policyjnych.

E-detektywi i wczesne wykrywanie

Zespół z brytyjskiego Uniwersytetu w Cardiff i hiszpańskiego Uniwersytetu Karola III w Madrycie stworzył VeriPol, narzędzie do analizy tekstu, które wykorzystuje techniki uczenia maszynowego do analizy takich informacji, jak rodzaj przedmiotów zgłoszonych jako skradzione i opisy sprawców, w celu identyfikacji fałszywych zgłoszeń na policję. System analizuje, czy rzekoma ofiara skupiła się bardziej na skradzionym mieniu niż na samym zdarzeniu w zgłoszeniu, czy podała mało precyzyjne szczegóły, czy pamiętała tylko ograniczone szczegóły dotyczące napastnika, a także czy brak świadków lub twardych dowodów wskazuje na nieuczciwość lub oszustwo.

Twórcy VeriPol twierdzą, że program ma ponad 80-procentowy wskaźnik dokładności w identyfikacji fałszywych raportów policyjnych, w tym samym zakresie 70 do 90 procent związanych z klasycznych testów poligraficznych. “Głównym celem jest stworzenie narzędzia, które może być pomocne we wczesnym wykrywaniu tych fałszywych raportów policyjnych, więc może być uzupełnieniem ekspertyzy policyjnej” – powiedział Digital Trends dr Jose Camacho Collados, pracownik naukowy Uniwersytetu w Cardiff. “Jako efekt uboczny – i być może ważniejszy – spodziewamy się, że świadomość i komunikacja tego problemu jeszcze bardziej zapobiegnie składaniu przez ludzi fałszywych zgłoszeń na policję”.

Fałszywe zgłoszenia

Fałszywe raporty policyjne mogą prowadzić do zmarnowanego czasu i zasobów organów ścigania, oszustw ubezpieczeniowych i oczywiście prawdziwych zarzutów karnych. Tak więc każde narzędzie, które może odfiltrować fałszywe raporty jest mile widzianym narzędziem dla policjantów. Jednak widzieliśmy, że niektórzy oficerowie mogą być mniej niż prawdomówny podczas składania własnych raportów zdarzeń – nie ma słowa na temat tego, czy VeriPol może lub będzie używany do utrzymania policjantów uczciwy, jak również.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *